Jabłka
Produkty bogate w błonnik pomagają zmniejszyć apetyt. Rozkłada się powoli, stabilizuje poziom cukru we krwi i zapewnia uczucie sytości na długi czas. Zwiększenie spożycia grubego błonnika o 14 gramów dziennie zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne o 10%! Najlepszym środkiem hamującym apetyt jest błonnik, który znajduje się w jabłkach i owocach cytrusowych.
„Właściwe” węglowodany
Fasola, soczewica, zielone banany i zimne ziemniaki są bogate w skrobię, węglowodany, które są powoli trawione i rozkładane w dolnym jelicie cienkim. W procesie rozkładu uwalniany jest kwas, który stymuluje spalanie tłuszczu. Ponadto skrobia jest trawiona stosunkowo wolno, dzięki czemu dłużej czujesz się syty.
Ocet
Aby zahamować apetyt, dodaj kilka łyżek octu do posiłku bogatego w węglowodany. Kwas octowy obniża indeks glikemiczny każdej potrawy, co zapobiega gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru we krwi.
Czekolada gorzka
Masz ochotę na przekąskę lub coś smacznego? Wolę gorzką czekoladę. Mózg zaczyna produkować endorfiny, które dają nam uczucie szczęścia i spokoju. Ponadto czekolada obniża poziom greliny, hormonu pobudzającego apetyt. Ale nie przesadzaj! Czekolada gorzka jest bogata w tłuszcz i kalorie, dlatego należy ją spożywać rzadko i w małych ilościach.
Orzeszki piniowe
Orzeszki piniowe zawierają kwas pinolenowy, który po pierwsze stymuluje uwalnianie hormonu hamującego apetyt, a po drugie spowalnia pasaż pokarmu przez przewód pokarmowy.
Wielkość porcji
Zamiast zmniejszać wielkość porcji, jedz produkty o dużej objętości, ale zawierające mało kalorii. Do takich produktów zaliczają się zupy, sałatki, owoce i warzywa. Wszystkie zajmują dużo miejsca w żołądku, dzięki czemu dłużej czujemy się syci.